ΠΜΣ Προαγωγή & Αγωγή Υγείας

ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΥΓΕΙΑΣ

3ο εξάμηνο σπουδών

Μαθησιακοί στόχοι

Το μάθημα αποσκοπεί στην εξοικείωση των φοιτητών/τριών με την ανθρωποκεντρική προσέγγιση (person-centered approach) στις υπηρεσίες υγείας και τις πρακτικές για την ενσωμάτωση της προαγωγής της υγείας στην καθημερινή πρακτική. Παρουσιάζονται μοντέλα αλλαγής συμπεριφορών που προάγουν τις συμπεριφορές υγείας (διακοπή καπνίσματος, βελτίωση διατροφής και φυσικής δραστηριότητας κ.ά.) και την υποστήριξη της αυτοδιαχείρισης στις χρόνιες ασθένειες. Δίνεται έμφαση στις αρχές και στρατηγικές του Παγκόσμιου Δικτύου Προαγωγής Υγείας Νοσοκομείων και Υπηρεσιών Υγείας. Γίνεται διαπραγμάτευση θεμάτων σημαντικών καταστάσεων υγείας και των υποστηρικτικών υπηρεσιών τους ανά επίπεδο πρόληψης (καθολική, επικεντρωμένη και ενδεδειγμένη πρόληψη).

Αναμένεται ότι με την ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές/τριες θα είναι σε θέση να:

• γνωρίζουν τα πρότυπα του Διεθνές Δικτύου Νοσοκομείων & Υπηρεσιών Προαγωγής Υγείας
  • περιγράφουν την προσωποκεντρική προσέγγιση στις υπηρεσίες υγείας
  • κατανοούν τον ρόλο των υπηρεσιών υγείας κατά την προαγωγή υγείας στην ευρύτερη κοινότητα
  • έχουν εξοικειωθεί με το πλαίσιο και τις εφαρμογές της Υγιούς και Ενεργής Γήρανσης
  • γνωρίζουν τις ερευνητικά τεκμηριωμένες παρεμβάσεις για ένα πλήθος καταστάσεων υγείας (υποστήριξη φροντιστών, ομάδες υποστήριξης ομότιμων, υποστήριξη ψυχοκοινωνικής υγείας σε μετανάστες και πρόσφυγες, υποστήριξη της αυτοδιαχείρισης στις χρόνιες νόσους, υποστήριξη της γονικότητας, πρόληψη και αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης και παραμέλησης κ.ά.)

Περιεχόμενο μαθήματος

Το μάθημα περιλαμβάνει τις ακόλουθες ενότητες:

• Tο Διεθνές Δίκτυο Νοσοκομείων & Υπηρεσιών Προαγωγής Υγείας /η εμπειρία του Εθνικού Δικτύου Health promoting hospitals & health services (ΗPH)
  • Πρότυπα ΗPH: δέσμευση του οργανισμού, διασφάλιση πρόσβασης στις υπηρεσίες, ασθενοκεντρική προσέγγιση και συμμετοχή των χρηστών, υγιείς εργαζόμενοι & υγιές εργασιακό περιβάλλον, προαγωγή υγείας στην ευρύτερη κοινότητα
  • Υγιής και ενεργή γήρανση
  • Υποστήριξη φροντιστών στην άνοια
  • Ομάδες υποστήριξης ομότιμων /peer support groups
  • Υποστήριξη ψυχοκοινωνικής υγείας σε μετανάστες και πρόσφυγες
  • Υποστήριξη της αυτοδιαχείρισης στις χρόνιες ασθένειες
  • Υποστήριξη της γονικότητας μέσω των υπηρεσιών υγείας
  • Πρόληψη και αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης και παραμέλησης μέσω των υπηρεσιών υγείας
  • Στίγμα και προκαταλήψεις στις υπηρεσίες υγείας